Stručná charakteristika učiva v jednotlivých ročnících
Sekunda: Chemie jako přírodní věda, chemický pokus a pozorování, směsi, voda v přírodě, vzduch a jeho složení, částicové složení látek a chemická vazba, chemické prvky a periodická soustava, chemické reakce, oxidy, halogenidy, sulfidy, roztoky, kyseliny a hydroxidy.
Tercie: Soli, základní veličiny v chemii, chemické výpočty, redoxní reakce, změny energie při chemických reakcích, uhlovodíky, přírodní zdroje uhlovodíků a jejich zpracování.
Kvarta: Deriváty uhlovodíků, syntetické makromolekulární látky, chemie přírodních látek, vlivy na rychlost chemických reakcí, chemie ve společnosti.
1.ročník: Úvod do studia chemie, složení a struktura chemických látek, kvalitativní a kvantitativní stránka chemických reakcí, základy anorganické chemie, vodík, kyslík, voda, roztoky, chemie p prvků, chemie s prvků.
2.ročník: Chemie p prvků s kovovým charakterem, chemie d prvků, obecná chemie, základy organické chemie, uhlovodíky nasycené, uhlovodíky nenasycené, aromatické uhlovodíky, surovinové zdroje organických sloučenin, deriváty uhlovodíků.
3.ročník: Deriváty uhlovodíků, deriváty kyseliny uhličité, heterocyklické sloučeniny, chemie přírodních látek, základy biochemie, metabolismus lipidů, sacharidů a bílkovin, organická chemie v praxi.
Navazující předměty a semináře
Laboratorní cvičení v tercii NG: Základy laboratorní techniky, bezpečnost a hygiena práce v chemické laboratoři, práce s kahanem, měření objemů, vážení, filtrace, krystalizace, destilace, extrakce, příprava a vlastnosti vodíku, kyslíku, neutralizační reakce, indikátory
Laboratorní cvičení v 1.ročníku VG: Destilace, srážecí reakce, extrakce rostlinných barviv, stanovení molární hmotnosti oxidu uhličitého, rychlost chemické reakce, příprava zelené skalice, výpočty z chemických rovnic, výpočty na roztoky
Laboratorní cvičení v 2.ročníku VG: Kvalitativní chemická analýza, důkazové reakce kationtů, analýza neznámého vzorku, neutralizační titrace, stanovení kyseliny octové, srážecí titrace, stanovení chloridů ve vzorku vody, redoxní titrace, stanovení železa manganometricky, stanovení peroxidu vodíku, komplexotvorné titrace, stanovení tvrdosti vody
Seminář z chemie v oktávě: Komplexní opakování a rozšíření učiva chemie, příprava k maturitě a přijímacím zkouškám na vysoké školy.
Používané učebnice
Používané učebnice NG: Škoda, Doulík (2022): Chemie pro základní školy a víceletá gymnázia 8, 9. Fraus, Plzeň
Kvinta: Flemr V., Dušek B. (2001): Obecná a anorganická chemie pro gymnázia. SPN, Praha
Sexta: Flemr V., Dušek B. (2001): Obecná a anorganická chemie pro gymnázia. SPN, Praha
Septima: Kolář K., Kodíček M., Pospíšil J. (2005): Organická chemie a biochemie pro gymnázia. SPN, Praha
Maturitní zkouška
Chemie je zařazena mezi volitelné předměty. Maturita z chemie je výhodná zejména pro studenty, kteří chtějí pokračovat ve studiu na lékařských, farmaceutických, zemědělských, chemických a přírodovědeckých fakultách.
Maturitní témata
1 Stavba atomu
2 Elektronový obal
3 Periodická soustava prvků
4 Chemická vazba
5 Chemické reakce
6 Chemická kinetika a chemická rovnováha
7 Vodík, kyslík, voda, peroxidy, roztoky
8 s – prvky
9 p5 – prvky
10 p4 – prvky
11 p3 – prvky
12 p2 – prvky
13 p1 – prvky
14 d – prvky
15 Nasycené uhlovodíky
16 Nenasycené uhlovodíky
17 Aromatické uhlovodíky
18 Heterocyklické sloučeniny
19 Halogenderiváty uhlovodíků
20 Dusíkaté deriváty uhlovodíků
21 Hydroxyderiváty
22 Karbonylové sloučeniny
23 Karboxylové kyseliny
24 Proteiny
25 Sacharidy
26 Regulace biochemických dějů
27 Energetika biochemických reakcí
28 Metabolismus látek
29 Makromolekulární sloučeniny
30 Základy laboratorní techniky a chemické analýzy